Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AWYPV8461G1ZE
Call 08043858534 82% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Fire Rating | 120 min |
| Door Type | Fireproof |
| Material | Mild Steel |
| Door Thickness | 50 mm |
| Infill Material | Rockwool |
| Frame Sheet Thickness | 1.2 mm |
| Fire Resistant | 2 hour |
| Color | Red |
| Shutter Sheet Thickness | 1.2 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Vision Panel | Yes |
| Hardware Included | Hinges |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Door Type | Single Leaf |
| Door Width | 1000 mm |
| Material | Mild Steel |
| Door Height | 2100 mm |
| Usage/Application | Mobile factory |
| Shutter Material | GI Powder Coated |
| Frame Material | GI Powder Coated |
| View Panel | Small Glass |
| Features | 900X2100 |
| Opening Direction | Right Hand |
| Cleanroom Class | Class 1000 |
| Frequency | N |
| Fire Rating | 120 Min |
| Color | RED |
| Hardware | Anodised Alu |
| Height | 2100 |
| Illumination | N |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Door Type | Single Leaf |
| Door Width | 1000 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Door Height | 2100 mm |
| Power | COATED |
| Usage/Application | FACTORY |
| Shutter Material | GI Powder Coated |
| Frame Material | GI Powder Coated |
| Brand | PERFECT INFRATECH |
| View Panel | Small Glass |
| Size | 1500X2100 |
| Opening Direction | Left Hand |
| Frequency | 50 |
| Fire Rating | 120 Min |
| Height | YY |
| Noise | N |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Door Type | Double Leaf |
| Door Width | 1800 mm |
| Material | Mild Steel |
| Door Height | 2200 mm |
| Power | COATED |
| Usage/Application | FACTORY |
| Shutter Material | GI Powder Coated |
| Frame Material | GI Powder Coated |
| View Panel | Small Glass |
| Frequency | 50 |
| Height | 2100 |
| Noise | N |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Door Type | Single Leaf |
| Door Width | 900 mm |
| Material | Mild Steel |
| Door Height | 2100 mm |
| Usage/Application | FACTORY |
| Shutter Material | GI Powder Coated |
| Frame Material | GI Powder Coated |
| Brand | Perfect Infratech |
| View Panel | Small Glass |
| Frequency | 50 |
| Height | 2100 |
| Noise | N |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Door Type | Single Leaf |
| Door Width | 1000 mm |
| Material | Mild Steel |
| Door Height | 2100 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Shutter Material | GI Powder Coated |
| Frame Material | GI Powder Coated |
| Brand | Perfect Infratech |
| View Panel | Small Glass |
| Opening Direction | Left Hand |
| Fire Rating | 120 Min |
| Color | White |
| Hardware | SS 304 |
| Surface | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Door Type | Single Leaf |
| Door Width | 900 mm |
| Material | Mild Steel |
| Door Height | 2100 mm |
| Power | COATED |
| Usage/Application | FACTORY |
| Shutter Material | GI Powder Coated |
| Frame Material | GI Powder Coated |
| View Panel | Small Glass |
| Opening Direction | Right Hand |
| Cleanroom Class | Class 1000 |
| Fire Rating | 120 Min |
| Hardware | SS 304 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 sq ft
Product Brochure
| Door Type | Single Leaf |
| Door Width | 1000 mm |
| Material | PUF |
| Door Height | 2100 mm |
| Power | COATED |
| Usage/Application | FACTORY |
| Shutter Material | GI Powder Coated |
| Frame Material | GI Powder Coated |
| Brand | perfect infratech |
| View Panel | Small Glass |
| Opening Direction | Left Hand |
| Cleanroom Class | Class 1000 |
| Fire Rating | 120 Min |
| Hardware | SS 304 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Door Type | Single Leaf |
| Material | Powder-Coated GI |
| Door Width | 900 mm |
| Door Height | 2100 mm |
| Shutter Material | GI Powder Coated |
| Frame Material | GI Powder Coated |
| View Panel | Small Glass |
| Lighting Type | Y |
| Power | Y |
| Usage/Application | MEDICAL |
| Opening Direction | Left Hand |
| Cleanroom Class | Class 1000 |
| Fire Rating | Non Fire Rated |
| Hardware | SS 304 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Door Width | 1000 mm |
| Door Type | Single Door |
| Material | Stainless Steel |
| Door Height | 2100 mm |
| Shutter Material | GI Powder Coated |
| Frame Material | GI Powder Coated |
| View Panel | Small Glass |
| Fire Resistant | Yes |
| Color | Off White |
| Usage/Application | Industrial |
| Open Style | Hinged |
| Finish | Powder Coated |
| Cleanroom Class | Class 1000 |
| Fire Rating | Non Fire Rated |
| Hardware | SS 304 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Door Type | Single Leaf |
| Door Width | 900 mm |
| Door Height | 2100 mm |
| Shutter Material | GI Powder Coated |
| Frame Material | GI Powder Coated |
| View Panel | Double Glazed |
View Complete details