Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AWYPV8461G1ZE
Call 08043858534 84% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Door Configuration | Single Door |
| Material | GI |
| Height (feet) | 80 Inch, 84 Inch |
| Fire Rating | 120 Minutes |
| Door Type | Single Door |
| Door Size (H x W) | 2100 x 900 mm |
| Hardware Set | Lock & D-Handle |
| Vision Panel | With Panel |
| Infill Material | Honeycomb |
| Surface Treatment | Y |
| Shutter Thickness | 1.2 |
| Frame Thickness | 1.2 |
| Sheet Thickness | 0.8 |
| Usage/Application | INDUSTRIAL, CLEAN ROOM PHARMA |
| Coating Thickness | 120GSM |
| Finish | Powder Coated |
| Door Opening | Right Hand (RHS) |
| Certifications | CBRI Approved, IS 3614 Certified |
| Frame Profile | Single Rebate |
| Fire Resistant | 2hr |
Fire Hose Cabinet (FHC) doors are specialized, fire-rated assemblies designed for protecting firefighting equipment, typically constructed from 1.2mm to 1.6mm galvanized or mild steel with powder coating. They feature 30-120 minute fire ratings, 900x2100mm standard sizes (customizable), and often include vision panels, intumescent seals, and heavy-duty hinges
View Complete details
Product Brochure
| Fire Rating | 120 min |
| Material | MD |
| Door Size | 750x2100 mm |
| Door Type | Single Door |
| Frame Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Features | y |
| Usage/Application | factory |
| Open Style | Hinged |
| Vision Panel | With Vision Panel |
| Finish | Powder Coated |
| Hardware Included | Lock, Handle, Hinges |
| Application Area | Factory, Shopping Mall, Office, Hospital, Warehouse, Hotel |
| Country Of Origin | India |
| Fire Resistant | 2hour |
View Complete details
Product Brochure
| Application | Wall |
| Thickness | 30-50mm |
| Panel Thickness | 40 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Usage/Application | Industrial |
| Sheet Material | PPGL |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | PUF |
| Panel Length | 2440 mm |
| Color | White |
| Panel Width | 1000 mm |
| Thickness (in mm) | 10 mm |
Sandwich PUF Panel is normally a structure made up of three layers- two side skin with Pre-Painted Galvanized Iron Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
View Complete details