Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AWYPV8461G1ZE
Call 08043858534 82% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Fire Rating | 120 min |
| Door Size | 1500x2100 mm |
| Material | MS |
| Door Type | Fireproof |
| Frame Material | Galvanized Steel |
| Brand | perfect infra |
| Usage/Application | Industrial |
| Vision Panel | With Vision Panel |
| Hardware Included | Hinges |
| Application Area | Hospital, Office, Factory, Hotel |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Finish | Color Coated |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Square Meter
Product Brochure
| Fire Rating | 120 min |
| Door Size | 1500x2100 mm |
| Door Type | Double Door |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Mall |
| Vision Panel | With Vision Panel |
| Finish | Powder Coated |
| Hardware Included | Hinges |
| Application Area | Factory, Hospital, Office, Hotel |
| Country of Origin | Made in India |
| Fire Resistant | Yes |
| Color | Yellow |
| Frame Material | Galvanized Steel |
| Material | Mild Steel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Fire Rating | 120 min |
| Door Size | 1200x2100 mm |
| Material | MS |
| Door Type | Single Door |
| Frame Material | Galvanized Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | INDUSTRIAL, CLEAN ROOM PHARMA |
| Open Style | Hinged |
| Finish | Powder Coated |
| Hardware Included | Panic Bar |
| Sheet Thickness | 0.8MM |
| Application Area | Office, Hospital, Hotel, Factory |
| Shutter Thickness | 1.2MM |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finishing | COATING |
| Infill | HINNYCOLM |
| Fire Resistant | 2HR |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Square Meter
Product Brochure
| Door Configuration | Single Door |
| Height | 90 Inch |
| Fire Rating | 120 Minutes |
| Door Type | Single Door |
| Door Size (H x W) | 2100 x 900 mm |
| Hardware Set | Lock & D-Handle |
| Vision Panel | With Panel |
| Infill Material | Honeycomb |
| Model Number | 866 |
| Shutter Thickness | 2 |
| Usage/Application | FOR FIRE SHAFT |
| Finish | Powder Coated |
| Material | GI |
| Transparent | NO |
| Fire Resistant | 2hr |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Fire Rating | 120 min |
| Door Type | Single Leaf |
| Material | Mild Steel |
| Door Thickness | 50 mm |
| Infill Material | Honeycomb |
| Frame Sheet Thickness | 1.2 mm |
| Fire Resistant | Yes |
| Color | Red |
| Shutter Sheet Thickness | 0.8 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Vision Panel | Yes |
| Hardware Included | Handles, Panic Bar, Hinges, Lockset, Door Closer |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Fire Door |
| Finished | Power coated |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Fire Rating | 120 min |
| Door Size | 1500x2100 mm |
| Door Type | Double Door |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | industry |
| Open Style | Hinged |
| Vision Panel | With Vision Panel |
| Hardware Included | Lock, Hinges, Handle, Door Closer |
| Model Number | 2345 |
| Finish | Powder Coated |
| Application Area | Hotel, Factory, Shopping Mall, Warehouse, Hospital, Office |
| Sheet Thickness | 0.8 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Frame Material | Galvanized Steel |
Additional Information:
View Complete details