Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AWYPV8461G1ZE
Call 08043858534 84% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 20 Square Meter
Product Brochure
| Panel Thickness | 50 mm |
| Thickness | 30-60 mm |
| Thickness(in mm) | 50 mm |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Facing Material | PPGL |
| Density | 40KG/M3 |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | PUF |
| Usage/Application | Roofing |
| Panel Profile | Corrugated |
| Panel Length | 3000 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Width | 1000 mm |
| Color | White |
| Application | Cold Storage, Industrial Shed, Farm House, Residential, Pre Engineered, Warehouse |
| Brand | PERFECT INFRATECH |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 sq ft
Product Brochure
| Usage Application | Fruits & Vegetables, Pharmaceuticals, Dairy Products |
| Room Temperature | 2–8°C |
| Storage Capacity | 7 T |
| Room Size | 10–20 m³ |
| Insulation Thickness | 80 mm |
| Panel Material | PPGI–PPGI |
| Storage Capacity (in Ton) | 5TON |
| Usage/Application | Food Industry |
| Size | 10X20X10 |
| Phase Type | Three Phase |
| Number of Door | Single Door |
| Electrical Power Supply | YES |
| Deals in | New |
| Payment Mode | 50%ADVANCE |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Galvanized Iron |
| Body Material | Stainless Steel |
Sandwich PUF Panel is normally a structure made up of three layers- two side skin with Pre-Painted Galvanized Iron Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
Well, there are a lot of reasons why you should switch to Sandwich PUF Panels over the traditional way of construction. So, we have listed some of them for you:
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Square Meter
Product Brochure
| Insulation Material | PUF |
| Thickness | 40/35 |
| Panel Thickness | 40 mm |
| Material | ROOF PUF PANEL |
| Facing Material | PPGI Both Side |
| Density | 40 kg/m3 |
| Length | 20 ft |
| Panel Width | 1000 mm |
| Width | 3.5 ft |
| Application | Clean Room, Roofing, Wall Panel, Industrial Shed, Cold Storage |
| Brand | JSW |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Color | White |
| Usage/Application | Industrial |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Shape | Rectangular |
| Is It Anti Corrosive | No |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Square Meter
Product Brochure
| Insulation Material | PUF |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Facing Material | PPGI Both Side |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Density | 40 kg/m3 |
| Application | Porta Cabin, Prefabricated Building, Industrial Shed, Clean Room |
| Panel Width | 1MTR |
| Material | PUF PANEL |
| Thickness Of Sheet | 0.40 mm |
| Brand | JSW |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Area Of Application | Residential |
| Sheet Thickness | 0.30 mm |
| Color | Blue |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| Fire Rating | Class A |
| Thickness | 50+30 |
| Panel Length | 15FT |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
Product Brochure
| Application | Cold Room, Wall, Partition, Clean Room, Roof, Cladding |
| Built Type | Panel Build |
| Thickness | 50 mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Material | PUF PANEL |
| Usage/Application | PUF PANEL |
| Sheet Material | PPGI |
| Panel Length | 3000 mm |
| Panel Width | 1000 mm |
| Color | White |
| Size | 1200mm |
| Density | 40kg |
| Brand | PERFECT INFRATECH |
Sandwich PUF Roof Panel is made by injecting Polyeurathane in between the top sheet and bottom sheet. The panel is made up of a Corrugated CGI,PPGI or S-Span Sheet at the top and a plain corrugated sheet at the bottom. Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Square Meter
Product Brochure
| Thickness(in mm) | 40 mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Facing Material | PPGL |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Application | Pre Engineered, Cold Storage, Industrial Shed, Residential, Warehouse |
| Usage/Application | Roofing |
| Brand | perfect infratech |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Material | PUF |
| Sheet Material | PPGI |
| Color | White |
| Panel Length | 2440 mm |
| Panel Width | 1000 mm |
| Thickness (in mm) | 80 mm |
| Sheet Thickness | 50mm |
| Density | 40/kg3 |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| Surface Profile | Ribbed |
| Insulation Type | PUF |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Square Meter
Product Brochure
| Sheet Material | PPGI |
| Thickness | 50 |
| Material | PUF |
| Density | 40 kg/m3 |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Length | 3 m |
| Thickness (in mm) | 40 mm |
| Surface Finish | Corrugated |
| Brand | PERFECT INFRATECH |
| Panel Type | Wall |
| Usage/Application | Walls & Partitions |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Square Meter
Product Brochure
| Panel Thickness | 80 mm |
| Thickness (in mm) | 80mm |
| Panel Length | 2440 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Blue |
| Sheet Material | PPGI |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Insulation Type | PUF |
| Temperature Range | -5 to 0°C |
| Thickness | 60-80 mm |
| Usage/Application | FOOD COLD ROOM |
| Density | 40KG |
| Brand | PERFECT INFRATECH |
| Panel Width | 1000 mm |
| Surface Profile | Ribbed |
| Application | Ripening Chamber, Cold Room, Clean Room, Freezer Room |
Sandwich PUF Panel is normally a structure made up of three layers- two side skin with Pre-Painted Galvanized Iron PPGI Sheet) and core with Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Panel Thickness | 50 mm |
| Material | PUF |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Built Type | Panel Build |
| Density | 40 kg/m3 |
| Panel Joint | Tongue And Groove |
| Panel Length | 6000 mm |
| Thickness | 50MM |
| Design | Plain |
| Panel Width | 1000 mm |
| Surface Profile | Micro Rib |
| Application | Clean Room, Industrial Shed, Food Industry, Partition Wall |
| Usage/Application | Home |
| Color | OFF-WHITE |
| Surface Treatment | Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Feature | Eco Friendly |
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Square Meter
Product Brochure
| Insulation Material | PIR |
| Facing Material | PPGI Both Side |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Density | 40 kg/m3 |
| Panel Width | 1000 mm |
| Application | Porta Cabin, Wall Panel, Cold Storage, Prefabricated Building, Clean Room, Industrial Shed |
| Material | PUF |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Usage/Application | Commercial |
| Sheet Thickness | 0.35 mm |
| Joint Type | Camlock |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Thickness | 30 mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Material | PUF PANEL |
| Built Type | Prefab |
| Size | 20x10 ft |
| Usage/Application | Office |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Wall Panel Thickness | 60 mm |
| Frame Material | Galvanized Iron (GI) |
| Shape | Square |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | Partitions |
| Length | 25FT |
| Density | 40KG/M3 |
| Is It Folded | Folded |
| Width | 15FT |
| Wall Height | 10FT |
| Number Of Floors | FIRST |
| Insulation Type | PUF |
| Place Of Origin | NOIDA |
| Brand | PERFECT INFRATECH |
| Glass Wool Insulation | PUF INSULATION |
| Window Type | ALLUMINIUM |
| Door Size | 900X2100 |
Sandwich PUF Panel is normally a structure made up of three layers- two side skin with Pre-Painted Galvanized Iron Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
Additional Information:
View Complete details