Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AWYPV8461G1ZE
Call 08043858534 82% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Panel Thickness | 50 mm |
| Thickness | 50 mm |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Density | 40 |
| Panel Profile | Ribbed |
| Material | PUF |
| Usage/Application | Walls |
| Panel Length | 3000 mm |
| Panel Width | 1000 mm |
| Color | White |
| Application | Residential, Pre Engineered, Cold Storage, Industrial Shed, Warehouse |
Sandwich PUF Panel is normally a structure made up of three layers- two side skin with Pre-Painted Galvanized Iron Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Square Meter
Product Brochure
| Application | Wall, Clean Room, Cold Room, Partition |
| Thickness | 30-50mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Usage/Application | Industrial |
| Sheet Material | PPGI |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Panel Length | 2440 mm |
| Color | White |
| Panel Width | 1000 mm |
| Thickness (in mm) | 30 mm |
| Sheet Thickness | 0.5MM |
| Size | 1000 |
| Density | 40KG |
| Material | Polyurethane |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Panel Thickness | 50 mm |
| Thickness | 50 mm |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Perfect Infratech |
| Density | 40 kg/m3 |
| Material | PUF |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Panel Joint | Tongue And Groove |
| Panel Length | 5000 mm |
| Color | White |
| Panel Width | 1000 mm |
| Surface Profile | Plain |
| Application | Clean Room, Pharma Unit, Food Industry, Cold Room, Industrial Shed, Partition Wall |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Square Meter
Product Brochure
| Application | Wall |
| Thickness | 50 mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Usage/Application | Industrial |
| Sheet Material | PPGI |
| Panel Length | 2440 mm |
| Color | White |
| Panel Width | 1000 mm |
| Thickness (in mm) | 40 mm |
| Density | 40 |
View Complete details