Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AWYPV8461G1ZE
Call 08043858534 84% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
Product Brochure
| Use / Application | Site Office |
| Material | Stainless Steel |
| Materials Used | PUF PANEL |
| Length | 20 ft |
| Built Type | Panel Build |
| Number of Rooms | Open Hall |
| Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Thickness | 50MM |
| House Style | YES |
| Place Of Origin | DELHI |
| Roof Type | PUF PANEL |
Sandwich PUF Panel is normally a structure made up of three layers- two side skin with Pre-Painted Galvanized Iron Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Square Meter
Product Brochure
| Panel Thickness | 50 mm |
| Thickness | 60 mm |
| Thickness(in mm) | 30 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Sheet Thickness | 50 |
| Usage/Application | Roofing |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | PUF |
| Panel Profile | Corrugated |
| Panel Length | 8000 mm |
| Density | 40 |
| Color | White |
| Panel Width | 1000 mm |
| Application | Residential, Industrial Shed, Farm House, Warehouse, Cold Storage, Pre Engineered |
Sandwich PUF Panel is normally a structure made up of three layers- two side skin with Pre-Painted Galvanized Iron Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 22 Square Meter
Product Brochure
| Panel Type | Single Skin |
| Sheet Material | Color Coated Steel |
| Panel Thickness | 0.40 mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Profile Type | Trapezoidal |
| Effective Width | 1000 mm |
| Usage Area | Mall Roof, Industrial, Warehouse, Commercial |
| Brand | Perfect Infratech co |
| Production Capacity | 2000sqm/day |
| Color | White |
| Size | 1000x3000 |
| Density | 40 kg |
| Temperature | 100 |
| Weight | 1000 |
| Material | PUF |
| Frequency | 50 Hz |
| Thickness | 30+35 mm |
| Voltage | 380 V |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Square Meter
Product Brochure
| Application | Roof, Cold Room, Partition, Wall, Clean Room |
| Thickness | 50 |
| Panel Thickness | 40 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Usage/Application | Roofing |
| Sheet Material | PPGI |
| Material | PUF |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Panel Length | 3000 mm |
| Color | White |
| Panel Width | 1000 mm |
| Sheet Thickness | 0.4 |
| Size | 1000 |
| Density | 40 |
| Temperature | 20DEG |
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10000 Square Meter
Product Brochure
| Application | Partition, Clean Room, Roof, Wall, Cold Room |
| Thickness | 30-50mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | perfect infratech |
| Sheet Material | PPGI |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Material | PUF |
| Panel Length | 3000 mm |
| Color | White |
| Panel Width | 1000 mm |
| Thickness (in mm) | 40 mm |
| Sheet Thickness | 80mm |
| Density | 40kg/3 |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| Surface Profile | Plain |
| Insulation Type | PUF |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Built Type | Panel Build |
| Size | 8x8 |
| Material | Steel |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Usage/Application | Industrial |
| Wall Panel Thickness | 60 mm |
| Frame Material | Galvanized Iron (GI) |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details