Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AWYPV8461G1ZE
Call 08043858534 82% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Application | Wall, Clean Room, Cold Room, Roof |
| Thickness | 40 mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Sheet Material | PPGL |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | PUF |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Panel Length | 2440 mm |
| Panel Width | 1000 mm |
| Color | White |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| Surface Profile | Plain |
| Insulation Type | PUF |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Application | Wall, Partition, Cold Room, Clean Room, Roof |
| Thickness | 30-50mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Usage/Application | Cold Storage |
| Brand | Jindal |
| Sheet Material | PPGI |
| Material | PUF |
| Panel Length | 3000 mm |
| Color | White |
| Panel Width | 1000 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Square Meter
Product Brochure
| Panel Type | Insulated Sandwich |
| Core Material | PUF |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Power | COATED |
| Usage/Application | FACTORY |
| Material | PUF |
| Facing Material | GI Powder Coated |
| Panel Width | 1000 mm |
| Panel Length | 3000 mm |
| Color | White |
| Surface Finish | Plain |
| Fire Rating | Non Fire Rated |
| Joint Type | Tongue Groove |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
Product Brochure
| Partition Type | GI Panel |
| Core Material | PUF |
| Material | Mild Steel |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Power | COATED |
| Usage/Application | FACTORY |
| Frame Material | SS 304 |
| Surface Finish | Laminate |
| Panel Width | 1000 mm |
| Cleanroom Class | Class 100 |
| Fire Rating | Non Fire Rated |
| Frequency | 50 |
| Color | White |
| Joint Type | Cam Lock |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10000 sq ft
Product Brochure
| Product Type | Office Cabin |
| Built Type | Panel Build |
| Size (L x W) | 20 ft x 10 ft |
| Height | 3050 mm (10 ft) |
| Material | PUF |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Usage/Application | FACTORY,SCHOOL,HOMES ETC |
| Wall Panel Thickness | 60 mm |
| Frame Material | Galvanized Iron (GI) |
| Flooring | PVC Vinyl |
| Shape | RECTANGULAR |
| Color | White |
| Insulation Material | PUF |
| Surface Finish | y |
| Features | Waterproof, Partition, AC Provision, Furnished, Fire Resistant |
| Weight | y |
| Interior Wall Panel | GI Sheet |
| Number of Doors | 1 |
| Surface Treatment | y |
| Brand | PERFECT INFRAYECH |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Square Meter
Product Brochure
| Insulation Material | PUF |
| Panel Thickness | 30 mm |
| Facing Material | PPGI Both Side |
| Built Type | Panel Build |
| Material | PUF PANEL |
| Usage/Application | OFFICE |
| Density | 40 kg/m3 |
| Panel Width | 1000 mm |
| Application | Industrial Shed, Porta Cabin, Cold Storage, Roofing, Clean Room |
| Thickness | 30 mm |
| Shape | Dome |
| Type | Portable Cabin |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Type Of Industrial Sheds | Light |
| Frame Finishing | Hot Galvanized |
| Technique | Forged |
used for INDUSTRIAL SHEDS FACTORIES WAREHOUSES POULTRY SHEDS TERECCES etc,
Sandwich PUF Roof Panel is made by injecting Polyeurathane in between the top sheet and bottom sheet. The panel is made up of a Corrugated CGI,PPGI or S-Span Sheet at the top and a plain corrugated sheet at the bottom. Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Square Meter
Product Brochure
| Application | Roof, Clean Room, Wall, Partition, Cold Room |
| Thickness | 50 mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | PERFECT INFRATECH |
| Sheet Material | PPGI |
| Material | PUF |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Panel Length | 3000 mm |
| Color | White |
| Panel Width | 1000 mm |
| Sheet Thickness | 0.5MM |
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
Product Brochure
| Built Type | Panel Build |
| Material | PUF |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Usage/Application | FACTORY,SCHOOL,HOMES ETC |
| Wall Panel Thickness | 50 mm |
| Frame Material | Galvanized Iron (GI) |
| Shape | RECTANGULAR |
| Color | White |
| Interior Wall Material | PPGI Sheet |
| Flooring Type | PVC on Cement Board |
| Surface Finish | PPGI |
| Features | Electrical Wiring, Furniture, Partitions, False Ceiling |
| Weight | y |
| Surface Treatment | POWDER COATED 120GSM |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Square Meter
Product Brochure
| Panel Thickness | 50 mm |
| Thickness | 50MM |
| Panel Length | 3000 mm |
| Sheet Thickness | 0.5MM |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | PERFECT INFRATECH |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Material | PUF |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Color | White |
| Sheet Material | PPGI |
| Application | Cold Room, Partition, Clean Room, Roof, Wall |
| Density | 40KG/M3 |
| Panel Width | 1000 mm |
| Surface Profile | Plain |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| Insulation Type | PUF |
Sandwich PUF Roof Panel is made by injecting Polyeurathane in between the top sheet and bottom sheet. The panel is made up of a Corrugated CGI,PPGI or S-Span Sheet at the top and a plain corrugated sheet at the bottom. Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Square Meter
Product Brochure
| Application Type | Cold Room Roof |
| Facing Material | PPGI |
| Material | PUF |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Density | 40KG/M3 |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Usage/Application | Walls & Partitions |
| Panel Joint | Tongue And Groove |
| Thickness | 60-80 mm |
| Panel Length | 3000 mm |
| Panel Width | 1000 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Color | White |
Sandwich PUF Panel is normally a structure made up of three layers- two side skin with Pre-Painted Galvanized Iron Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
Additional Information:
View Complete details