Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AWYPV8461G1ZE
Call 08043858534 82% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Square Meter
Product Brochure
| Application | Cold Room, Clean Room, Partition |
| Thickness | 50mm |
| Panel Thickness | 80 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Usage/Application | Cold Storage |
| Brand | Perfect Infratech |
| Sheet Material | PPGI |
| Material | PUF |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Panel Length | 3000 mm |
| Color | White |
| Panel Width | 1000 mm |
| Thickness (in mm) | 40 mm |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Joint Type | Camlock |
| Surface Profile | Plain |
| Insulation Type | PUF |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Square Meter
Product Brochure
| Insulation Material | PUF |
| Panel Thickness | 40 mm |
| Facing Material | PPGL Both Side |
| Density | 40KG/M3 |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Panel Width | 1000 mm |
| Material | PUF |
| Usage/Application | Roofing |
| Application | Wall Panel, Roofing, Prefabricated Building, Industrial Shed, Cold Storage, Clean Room, Porta Cabin |
| Thickness | 30-60 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Thickness | 0.30 mm |
| Color | White |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| Brand | PERFECT INFRATECH |
| Fire Rating | Class A |
| Size | 30 TO 150MM |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 25 Square Meter
Product Brochure
| Application | Partition, Clean Room, Roof, Cladding, Cold Room, Wall |
| Thickness | 50 mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Usage/Application | Walls |
| Sheet Material | PPGI |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Panel Length | 3660 mm |
| Panel Width | 1000 mm |
| Length | CUSTUMISE |
| Dimensions | 1200MM |
| Brand | PERFECT INFRATECH |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Overall Width | 1200MM |
| Coating Thickness | 0.4 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
Product Brochure
| Material | PUF PANEL |
| Built Type | Panel Build |
| Size | 5X5 |
| Shape | Square |
| Usage/Application | Guard Room |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Wall Panel Thickness | 60 mm |
| Frame Material | Galvanized Iron (GI) |
| Color | White |
| Floor Type | PUF PANEL |
| Weight | 10KG/M3 |
| Width | 5FT |
| Wall Height | 8FT |
| Number Of Floors | 1 |
| Temperature Resistant | 50% |
| Material Grade | A |
| Accessory Type | flashing |
| Glass Wool Insulation | yes |
| Window Type | 600x600mm |
| Door Size | 900x2000mm |
| Country of Origin | Made in India |
Portable Security Guard Room for factory.
Puf Specifications Thermal insulation materials made of rigid polyurethane foam (PUR) Properties Rigid polyurethane foam (PUR) is one of the most efficient,high performance insulation material, enabling very effective energy savings with minimal occupation of space.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Square Meter
Product Brochure
| Panel Thickness | 50 mm |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Thickness | 50-100mm |
| Facing Material | PPGI |
| Usage/Application | Industrial |
| Density | 40 |
| Size | '1200 |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Panel Joint | Tongue And Groove |
| Panel Length | 6000 mm |
| Material | PUF |
| Thickness (in mm) | 40 mm |
| Panel Width | 1000 mm |
| Surface Profile | Plain |
| Color | White |
| Application | Clean Room |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Panel Thickness | 50 mm |
| Panel Length | 3000 mm |
| Sheet Thickness | 0.35 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Sheet Material | PPGI |
| Application | Wall, Roof, Clean Room, Partition |
| Panel Width | 1000 mm |
| Surface Profile | Ribbed |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| Insulation Type | PUF |
View Complete details
Product Brochure
| Application | Roof, Partition, Clean Room, Cold Room, Wall |
| Thickness | 50 mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Usage/Application | Roofing |
| Brand | Perfect infratech |
| Sheet Material | PPGI |
| Panel Length | 3000 mm |
| Color | White |
| Panel Width | 1000 mm |
| Size | 1000mm |
| Density | 40kg |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 sq ft
Product Brochure
| Built Type | Panel Build |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Usage/Application | House |
| Wall Panel Thickness | 50 mm |
| Frame Material | Galvanized Iron (GI) |
| Color | Blue |
| Is It Customized | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Square Meter
Product Brochure
| Panel Type | Insulated Sandwich |
| Core Material | PUF |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Brand | Perfect infratech |
| Material | PUF |
| Facing Material | PPGI |
| Panel Width | 1000 mm |
| Panel Length | 2700 mm |
| Color | Grey |
| Power | SS |
| Surface Finish | Plain |
| Fire Rating | Non Fire Rated |
| Joint Type | Tongue Groove |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Panel Type | Insulated Sandwich |
| Core Material | PUF |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Brand | Perfect infratech |
| Material | PUF |
| Facing Material | PPGI |
| Panel Width | 1000 mm |
| Panel Length | 3000 mm |
| Color | White |
| Power | Y |
| Lighting Type | Y |
| Surface Finish | Plain |
| Fire Rating | Non Fire Rated |
| Joint Type | Tongue Groove |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 33 sq ft
Product Brochure
| Panel Thickness | 50 mm |
| Thickness(in mm) | 30 mm |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Density | 40 kg/m3 |
| Panel Profile | Corrugated |
| Panel Length | 3000 mm |
| Material | PUF |
| Thickness (in mm) | 30 mm |
| Panel Width | 1000 mm |
| Color | White |
| Application | Residential, Pre Engineered, Cold Storage, Industrial Shed, Warehouse, Farm House |
| Brand | Perfect infratech |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Application | Clean Room, Wall, Roof |
| Panel Thickness | 40 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Sheet Material | PPGI |
| Panel Length | 3000 mm |
| Panel Width | 1000 mm |
| Sheet Thickness | 0.35 mm |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| Surface Profile | Ribbed |
| Insulation Type | PUF |
Sandwich PUF Roof Panel is made by injecting Polyeurathane in between the top sheet and bottom sheet. The panel is made up of a Corrugated CGI,PPGI or S-Span Sheet at the top and a plain corrugated sheet at the bottom. Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 sq ft
Product Brochure
| Application | Wall, Roof, Cold Room, Cladding |
| Thickness | 40 mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Perfect infratech |
| Sheet Material | PPGI |
| Panel Length | 3000 mm |
| Color | White |
| Panel Width | 1000 mm |
| Size | 1200 |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Temperature | SD |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| Tensile Strength | SD |
| Surface Profile | Ribbed |
| Insulation Type | PUF |
View Complete details