Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AWYPV8461G1ZE
Call 08043858534 82% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Base Material | Galvalume Steel |
| Thickness | 0.50 mm |
| Sheet Thickness | 0.35 mm |
| Coating Type | PPGI |
| Length | 10 ft |
| Profile Type | Corrugated |
| Material | PPGI (Galvanized) |
| Sheet Length | 10 ft |
| Top Coat Thickness | 20 microns |
| Yield Strength | 300 MPa |
| Color | Off White |
| Colour | Grey |
| Coating Mass | AZ 150 |
| Brand | AM/NS |
| Zinc Coating | 80 gsm |
| Surface Finish | Glossy |
| Paint Type | SMP |
| Application | Industrial Shed, Factory Roofing, Warehouse |
| Effective Cover Width | 1000mm |
View Complete details