Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AWYPV8461G1ZE
Call 08043858534 82% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Thickness | 30-50mm |
| Thickness(in mm) | 60 mm |
| Panel Thickness | 60 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Sheet Thickness | 30+35mm to 80+35mm |
| Usage/Application | Roofing |
| Material | PUF |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Panel Profile | Corrugated |
| Panel Length | 3000 mm |
| Density | 40kg/m3 |
| Thickness (in mm) | 40 mm |
| Brand | perfect infratech |
| Color | White |
| Application | Farm House, Industrial Shed, Residential, Cold Storage, Warehouse |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Square Meter
Product Brochure
| Partition Type | SS Panel |
| Core Material | PUF |
| Material | Stainless Steel |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Frame Material | SS 304 |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | Perfect Infratech |
| Cleanroom Class | Class 1000 |
| Fire Rating | 2 Hour |
| Frequency | 50 Hz |
| Color | Off White |
| Joint Type | Tongue Groove |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Width | 100 mm |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Industry | Electronics |
| Cleanroom Class | Class 1000 |
| Service Scope | Turnkey |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Material | PUF |
| Door Finishing | Powder Coated |
| Area Range | 2k–10k Sq Ft |
| Panel Type | PUF Panel |
| HVAC System | Chilled Water |
| Color | blue |
| Validation | Basic Testing |
| Compliance | GMP |
| Service Location | Pan India |
View Complete details