Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AWYPV8461G1ZE
Call 08043858534 82% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 sq ft
Product Brochure
| Built Type | Panel Build |
| Size | 40x10 ft |
| Thickness | 5-10mm |
| Material | PUF PANEL |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Door Finishing | Powder Coated |
| Wall Panel Thickness | 50 mm |
| Height | 8 Feet |
| Frame Material | Galvanized Iron (GI) |
| Noise | Depend on design |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
Product Brochure
| Panel Thickness | 50 mm |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Facing Material | PPGL |
| Usage/Application | Industrial |
| Density | 40KG |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Panel Joint | Camlock |
| Panel Length | 3000 mm |
| Material | PUF |
| Thickness | 30-60 mm |
| Shape | REQU |
| Color | White |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Square Meter
Product Brochure
| Application | Wall |
| Thickness | 50-100mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Usage/Application | Cold Storage |
| Brand | PERFECT INFRATECH |
| Sheet Material | PPGI |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Material | PUF |
| Panel Length | 2440 mm |
| Color | White |
| Panel Width | 1000 mm |
| Sheet Thickness | 0.4 |
| Size | COSTUMIZE |
| Density | 40KG/M3 |
| Temperature | COSTUMIZE |
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Built Type | Office Cabin |
| Size | 20x10 ft |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Wall Panel Thickness | 50 mm |
| Frame Material | Mild Steel (MS) |
| Interior Wall Material | PPGI Sheet |
| Flooring Type | PVC on Marine Ply |
| Features | Electrical Wiring, Partitions, False Ceiling |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 sq ft
Product Brochure
| Built Type | Panel Build |
| Size | 1200 |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Usage/Application | House |
| Wall Panel Thickness | 50 mm |
| Frame Material | Galvanized Iron (GI) |
| Color | White |
| Is It Customized | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Built Type | Panel Build |
| Size | 1200 |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Usage/Application | House |
| Wall Panel Thickness | 50 mm |
| Frame Material | Galvanized Iron (GI) |
| Color | White |
| Is It Customized | Yes |
View Complete details
Product Brochure
| Built Type | Panel Build |
| Size | 1200 |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Usage/Application | House |
| Wall Panel Thickness | 50 mm |
| Frame Material | Galvanized Iron (GI) |
| Color | White |
| Is It Customized | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Built Type | Office Cabin |
| Size | 20x8 ft |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Wall Panel Thickness | 50 mm |
| Frame Material | Galvanized Iron (GI) |
| Interior Wall Material | PPGI Sheet |
| Flooring Type | PVC on Marine Ply |
| Features | Partitions |
Sandwich PUF Panel is normally a structure made up of three layers- two side skin with Pre-Painted Galvanized Iron Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
Well, there are a lot of reasons why you should switch to Sandwich PUF Panels over the traditional way of construction. So, we have listed some of them for you:
View Complete details
Product Brochure
| Built Type | Prefab |
| Size | 20x10 ft |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Usage/Application | House |
| Wall Panel Thickness | 50 mm |
| Frame Material | Galvanized Iron (GI) |
| Color | White |
| Is It Customized | Yes |
| Interior Wall Material | PPGI Sheet |
| Features | Partitions, False Ceiling |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 sq ft
Product Brochure
| Size (L x W) | 10x10 ft |
| Length | 20 Feet |
| Materials Used | Steel |
| Built Type | Panel Build |
| No. of Rooms | 2 |
| Usage/Application | HOUSE |
| Thickness | 50MM |
| Place Of Origin | Pan India |
| Flooring | Y |
| Roof Type | Y |
| Material | Mild Steel |
| Insulation | PUF |
Sandwich PUF Panel is normally a structure made up of three layers- two side skin with Pre-Painted Galvanized Iron Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
Additional Information:
View Complete details