Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AWYPV8461G1ZE
Call 08043858534 82% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Square Meter
Product Brochure
| Panel Thickness | 60 mm |
| Panel Type | Wall |
| Facing Material | PPGI |
| Sheet Material | PPGL |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Brand | PERFECT INFRATECH |
| Usage/Application | COLD ROOM PANEL |
| Density | 40KG/M3 |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Size | COSTUMIZE |
| Panel Joint | Camlock |
| Panel Length | 4000 mm |
| Length | 3 m |
| Thickness | 30-60 mm |
| Surface Finish | Micro rib |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 sq ft
Product Brochure
| Panel Thickness | 50 mm |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Thickness | 50-100mm |
| Facing Material | PPGI |
| Brand | PERFECT INFRATECH |
| Usage/Application | Industrial |
| Density | SD |
| Size | 1200 |
| Panel Joint | Tongue And Groove |
| Panel Length | 5000 mm |
| Surface Treatment | SD |
| Color | Blue |
| Application | Industrial Shed, Clean Room, Cold Room, Food Industry, Pharma Unit |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Polyurethane |
Additional Information:
View Complete details