Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AWYPV8461G1ZE
Call 08043858534 82% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Door Type | Overhead Door |
| Door Thickness | 80 mm |
| Door Size | 900x2100 mm |
| Material | Polyurethane Foam |
| Insulation Material | PUF |
| Usage/Application | Food Industry |
| Insulation Thickness | 80 mm |
| Size | 1000*2000 |
| Body Material | GI |
| Temperature Range | 25 |
| Phase Type | Single Phase |
| Frame Material | GI |
| Hardware | Heater Wire, View Glass |
| Opening Direction | Right Hand |
| Usage | Cold Room, Freezer Room |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
| Door Type | Double Leaf |
| Door Width | 1500 mm |
| Material | Mild Steel |
| Door Height | 2100 mm |
| Lighting Type | CR DOOR |
| Power | 40 |
| Usage/Application | MEDICAL |
| Shutter Material | GI Powder Coated |
| Frame Material | GI Powder Coated |
| View Panel | Small Glass |
| Size | 1500X2100 |
| Packaging Size | Y |
| Opening Direction | Double Action |
| Cleanroom Class | Class 1000 |
| Fire Rating | 120 Min |
| Color | RAL 5012 |
| Hardware | SS 304 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details