Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AWYPV8461G1ZE
Call 08043858534 84% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 20 Square Meter
Product Brochure
| Panel Thickness | 80 mm |
| Thickness | 50-100mm |
| Panel Length | 2440 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Usage/Application | Cold Storage |
| Sheet Material | PPGI |
| Material | PUF |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Insulation Type | PUF |
| Color | White |
| Temperature Range | -5 to 0°C |
| Thickness (in mm) | 80 mm |
| Sheet Thickness | 0.5MM |
| Size | 1200 |
| Density | 40 |
| Panel Width | 1000 mm |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| Surface Profile | Plain |
| Application | Cold Room, Clean Room, Ripening Chamber, Freezer Room, Food Processing |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Square Feet
Product Brochure
| Application | Roof, Wall, Cold Room |
| Panel Thickness | 80 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Usage/Application | Cold Storage |
| Sheet Material | PPGI |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Panel Length | 2440 mm |
| Panel Width | 1000 mm |
| Material | PUF |
| Thickness | 60-80 mm |
| Brand/Make | PERFECT INFRATECH |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Joint Type | Camlock |
| Color | White |
| Surface Profile | Plain |
| Automation Grade | Automatic |
| Insulation Type | PUF |
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
View Complete details