Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AWYPV8461G1ZE
Call 08043858534 82% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Square Feet
Product Brochure
| Insulation Material | PUF |
| Material | PUF PANEL |
| Facing Material | PPGL Both Side |
| Built Type | Panel Build |
| Usage/Application | FACTORY SHED |
| Surface Treatment | Coated |
| Density | 40 kg/m3 |
| Panel Width | 1000 mm |
| Application | Cold Storage, Industrial Shed, Wall Panel, Clean Room, Roofing |
| Brand | PERFECT INFRATECH |
| Height | 30FT |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Thickness | 60MM |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Square Meter
Product Brochure
| Application Type | Cold Room Wall |
| Facing Material | PPGI |
| Material | PUF |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Density | 40KG/M3 |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Usage/Application | Walls & Partitions |
| Panel Joint | Tongue And Groove |
| Thickness | 30-60 mm |
| Panel Length | 4000 mm |
| Panel Width | 1200 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Color | White |
Additional Information:
View Complete details