Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AWYPV8461G1ZE
Call 08043858534 84% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 20 Square Meter
Product Brochure
| Panel Thickness | 50 mm |
| Thickness | 30-50mm |
| Panel Length | 2440 mm |
| Sheet Thickness | 0.60 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Perfect infratech |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Color | White |
| Sheet Material | PPGI |
| Application | Clean Room, Cladding, Partition, Wall |
| Panel Width | 1000 mm |
| Surface Profile | Plain |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| Material | Polyurethane |
| Insulation Type | PUF |
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Square Meter
Product Brochure
| Panel Thickness | 100 mm |
| Thickness | 50-100mm |
| Panel Length | 3660 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Usage/Application | Cold Storage |
| Sheet Material | PPGI |
| Material | PUF |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Insulation Type | PUF |
| Color | White |
| Temperature Range | 0 to 5°C |
| Thickness (in mm) | 80 mm |
| Panel Width | 1000 mm |
| Joint Type | Camlock |
| Surface Profile | Ribbed |
| Application | Cold Room |
| Stf | 1200mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Square Meter
Product Brochure
| Panel Thickness | 50 mm |
| Thickness | 30-50mm |
| Thickness(in mm) | 30 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Sheet Thickness | 0.4MM |
| Usage/Application | Roofing |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | PUF |
| Panel Profile | Corrugated |
| Panel Length | 4000 mm |
| Density | 40KG |
| Thickness (in mm) | 30 mm |
| Color | Blue |
| Size | 1000MM |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Facing Material | Plain PUF |
| Sheet Thickness | 30 mm |
| Density | 42 kg/m3 |
| Sheet Length | 3000 mm |
| Sheet Width | 1000 mm |
| Usage | Roof Insulation |
Sandwich PUF Panel is normally a structure made up of three layers- two side skin with Pre-Painted Galvanized Iron Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Square Meter
Product Brochure
| Sheet Material | PPGI |
| Thickness | 50mm |
| Material | PUF |
| Color | White |
| Density | 40kg/3 |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Length | 8 m |
| Thickness (in mm) | 40 mm |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Width | 1000 mm |
| Surface Finish | Plain |
| Joint Type | Tongue groove |
| Panel Type | Wall |
| Usage/Application | Walls & Partitions |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Application | Wall, Cladding, Cold Room |
| Thickness | 30 mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Usage/Application | Industrial |
| Sheet Material | PPGI |
| Material | PUF |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Panel Length | 2440 mm |
| Panel Width | 1000 mm |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| Surface Profile | Plain |
| Insulation Type | PUF |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 3000 mm |
View Complete details
Product Brochure
| Panel Type | Wall |
| Thickness | 50 mm |
| Sheet Material | PPGI |
| Density | 40 kg/m3 |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Length | 4 m |
| Width | 1000 mm |
| Surface Finish | Micro rib |
| Joint Type | Tongue groove |
Sandwich PUF Panel is normally a structure made up of three layers- two side skin with Pre-Painted Galvanized Iron Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
Well, there are a lot of reasons why you should switch to Sandwich PUF Panels over the traditional way of construction. So, we have listed some of them for you:
View Complete details
Product Brochure
| Thickness (in mm) | 40 mm |
| Thickness | 50 mm |
| Sheet Material | PPGI |
| Material | PUF |
| Color | White |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Density | 40 kg/m3 |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Length | 3 m |
| Width | 1000 mm |
| Surface Finish | Plain, Corrugated, Trapezoidal, Micro rib |
| Joint Type | Tongue groove |
| Panel Type | Wall |
| Usage/Application | Walls & Partitions |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
Product Brochure
| Thickness | 40 mm |
| Size | 40x10 ft |
| Built Type | Panel Build |
| Material | PUF |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Usage/Application | House |
| Wall Panel Thickness | 50 mm |
| Frame Material | Galvanized Iron (GI) |
| Shape | REC |
| Type | Portable Cabin |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Interior Wall Material | PPGI Sheet |
| Type Of Industrial Sheds | Light |
| Frame Finishing | Powder Coated |
| Features | Partitions |
| Technique | Hot Rolled |
| Design | AS REQ |
View Complete details
Product Brochure
| Panel Type | Partition |
| Application | Wall, Clean Room, Partition |
| Thickness | 30 mm |
| Panel Thickness | 80 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Sheet Material | PPGI |
| Density | 40 kg/m3 |
| Panel Length | 2440 mm |
| Length | 5 m |
| Panel Width | 1000 mm |
| Sheet Thickness | 0.35 mm |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| Surface Profile | Plain |
| Insulation Type | PUF |
Sandwich PUF Panel is normally a structure made up of three layers- two side skin with Pre-Painted Galvanized Iron Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
Well, there are a lot of reasons why you should switch to Sandwich PUF Panels over the traditional way of construction. So, we have listed some of them for you:
View Complete details