Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AWYPV8461G1ZE
Call 08043858534 84% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Application | Wall |
| Thickness | 30-50mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Perfect infratech |
| Sheet Material | PPGI |
| Material | PUF |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Panel Length | 3000 mm |
| Color | White |
| Panel Width | 1000 mm |
Sandwich PUF Panel is normally a structure made up of three layers- two side skin with Pre-Painted Galvanized Iron Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
View Complete details
Product Brochure
| Panel Thickness | 80 mm |
| Thickness (in mm) | 80mm |
| Thickness | 80 mm |
| Panel Length | 2440 mm |
| Usage/Application | Cold Storage |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | PUF |
| Sheet Material | PPGI |
| Color | White |
| Temperature Range | 0 to 5°C |
| Application | Clean Room, Freezer Room, Ripening Chamber, Food Processing, Cold Room |
| Insulation Type | PUF |
| Panel Width | 1000 mm |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| Surface Profile | Plain |
Sandwich PUF Panel is normally a structure made up of three layers- two side skin with Pre-Painted Galvanized Iron Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
View Complete details