Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AWYPV8461G1ZE
Call 08043858534 82% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
Product Brochure
| Built Type | Panel Build |
| Size | 20x8 ft |
| Material | PUF PANEL |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Usage/Application | PUF PANEL |
| Wall Panel Thickness | 50 mm |
| Frame Material | Mild Steel (MS) |
| Color | White |
| Interior Wall Material | PPGI Sheet |
| Flooring Type | PVC on Cement Board |
| Features | Electrical Wiring, False Ceiling, Partitions |
| Brand | PERFECT INFRATECH |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 sq ft
Product Brochure
| Panel Thickness | 50 mm |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Facing Material | PPGI |
| Built Type | Panel Build |
| Density | 40 kg/m3 |
| Panel Joint | Tongue And Groove |
| Panel Length | 3000 mm |
| Material | PUF PANEL |
| Weather Proof | Yes |
| Warranty | 10 YEAR |
| Window Type | 600X900 |
| Door Type | 900X2100 |
| Color | Yellow |
| Thickness | 50MM |
| Place Of Origin | NOIDA |
| Usage/Application | FARM HOUSE |
| Roof Type | PUF PANEL |
Sandwich PUF Roof Panel is made by injecting Polyeurathane in between the top sheet and bottom sheet. The panel is made up of a Corrugated CGI,PPGI or S-Span Sheet at the top and a plain corrugated sheet at the bottom. Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Square Meter
Product Brochure
| Application | Clean Room, Cold Room, Wall, Roof |
| Thickness | 50-100mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Usage/Application | Industrial |
| Sheet Material | PPGI |
| Material | PUF |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Panel Length | 2440 mm |
| Color | White |
| Panel Width | 1000 mm |
| Sheet Thickness | 50 |
| Density | 40 |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| Surface Profile | Ribbed |
| Insulation Type | PUF |
Sandwich PUF Panel is normally a structure made up of three layers- two side skin with Pre-Painted Galvanized Iron Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
Product Brochure
| Built Type | Panel Build |
| Material | PUF |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Usage/Application | FACTORY,SCHOOL,HOMES ETC |
| Wall Panel Thickness | 50 mm |
| Frame Material | Galvanized Iron (GI) |
| Shape | RECTANGULAR |
| Color | White |
| Surface Finish | PPGI |
| Weight | y |
| Surface Treatment | POWDER COATED 120GSM |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
Product Brochure
| Built Type | Prefab |
| Material | Steel |
| Panel Insulation Material | PUF (Polyurethane) |
| Usage/Application | FACTORY,SCHOOL,HOMES ETC |
| Wall Panel Thickness | 60 mm |
| Frame Material | Galvanized Iron (GI) |
| Shape | RECTANGULAR |
| Color | White |
| Surface Finish | PPGI |
| Weight | y |
| Surface Treatment | POEDER COATED 120GSM |
View Complete details