Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AWYPV8461G1ZE
Call 08043858534 82% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Square Meter
Product Brochure
| Panel Type | Wall |
| Thickness | 30-60 mm, 40 mm |
| Sheet Material | PPGI |
| Usage/Application | Insulation |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Density | 40 kg/m3 |
| Material | PUF |
| Sheet Thickness | 0.40 mm |
| Length | 8 m |
| Tensile Strength | 44 |
| Features | 00 |
| Width | 1000 mm |
| Color | White |
| Dimension | 00 |
| Surface Finish | Micro rib |
| Bending Strength | 00 |
| Joint Type | Tongue groove |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Application | Clean Room, Wall, Partition, Roof, Cold Room |
| Thickness | 30-50mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Usage/Application | Cold Storage |
| Brand | Perfect infratech |
| Sheet Material | PPGI |
| Material | PUF |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Panel Length | 3660 mm |
| Color | White |
| Panel Width | 1000 mm |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| Surface Profile | Plain |
| Insulation Type | PUF |
Sandwich PUF Panel is normally a structure made up of three layers- two side skin with Pre-Painted Galvanized Iron PPGI Sheet) and core with Sandwich PUF panels are widely used in the construction of prefabricated buildings.
These Sandwich PUF Panels are extremely lightweight, weather-resistant, and, environment friendly. These budget-friendly PUF panels are gradually decreasing the use of traditional construction materials like cement and bricks
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Square Meter
Product Brochure
| Application | Roof, Wall, Clean Room, Partition, Cold Room |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Core Density | 40 kg/m³ |
| Usage/Application | Industrial |
| Sheet Material | PPGI |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Density | 40KG |
| Panel Length | 3000 mm |
| Panel Width | 1000 mm |
| Material | PUF |
| Thickness | 30-60 mm |
| Shape | REQU |
| Color | White |
View Complete details